Afrika kökenli kadınlarınların saçlarını uzatmak için kullandıkları yöntem Afrika Örgüsü uzun yıllardır Türkiye’de popülerliğini korumaya devam etmektedir. Afrika Örgüsü Modelleri kişinin isteğine göre belirlenebilir. Saç yapınızada dikkat edilmesi gerekmektedir.

Son dönemlerde git gide daha fazla kadın ve erkek tarafından tercih edilen Afrika örgüsü, medyanın da etkisiyle popüler bir trend haline gelmiştir. Saçınızın şu anki boyu eğer 6 cm boyundan uzun ise Afrika örgüsü modelleri sizin için de doğru bir tercih olabilir. Yeni bir stile, kendinize ait bir tarza kavuşmak istiyorsanız kendi yüz şeklinize uygun bir model seçebilirsiniz. Yetenekli bir kuaför veya uzman Afrika saç modelleri tasarımcılarından bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Böylece tarzınıza tarz katmanız mümkün olacaktır.

Afrika Örgüsü
Afrika Örgüsü

Afrika Örgüsü Nedir?

Afrika’ya has olarak lanse edilse de aslında Batı kültürlerinde de çok moda olan bu model, hem tedavi hem de stil amacıyla tercih edebileceğiniz bir seçenektir. 6 ila 8 cm uzunlukları aralığında saçınız var ise bu modeli yaptırmanız için bir sakıncanız yok demektir. Sentetik saçlar ile istediğiniz renkte ördürebileceğiniz örgüleri istediğiniz boyda tutmanız mümkündür. Sınırsız renk seçeneğinde, hatta pek çok farklı renkte saçlarınızı uzatmak için bu modeli tercih eebilirsiniz. Herhangi bir işlem, boya, kimyasal kullanmadan saçlarınızı renklendirme olanağı sağlaması da bu modelin avantajlarından birisidir.

Saçlarınızın özel bir teknik ile örülmesine dayanan bu modeli maalesef kendinizin yapması oldukça zordur. Ancak bir kere ördürdüğünüz zaman saçlarınız uzun olmasına rağmen uzun süre rahat edeceksiniz. Saçlarınızın güzel görünmesinin yanı sıra, hava almasına ve deri hastalıklarınıza tedavi niteliğinde yardımcı olacak bir model olarak ön plana çıkmaktadır. İşlem süresi yaklaşık 4 ila 6 saat arasında sürmektedir. Düzenli bir şekilde örgüleri ilerletmek oldukça önemlidir. Yanlış bir ilmek atıldığı zaman bu saç modelini aylarca kullanacağınız için çirkin bir görünüme sahip olmuş olursunuz. Bu nedenle iyi bir güzellik merkezinde bu işlemi yaptırmanızı tavsiye etmekteyiz.

Afrika Örgüsü Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Afrika örgüsünü bir kere yaptırdığınız zaman yaklaşık 3 ay kullanmanız mümkündür. 3 ay boyunca saçlarınızı ince taraklarla taramamanız anlamına gelen bu işlem oldukça sağlıklıdır. Ayrıca bu model ile baş ağrıları yaşamadan yüzünüzü daha dik ve gergin göstermeniz de mümkün olacaktır. Uzun örgülerinizle manevralar yapmayı öğrendiğinizde zaten bu saç modelinin sunacağı konforlu dünyaya adım atmış olacaksınız.

Saçlarınıza iyi bakarsanız ve örgülerinizi kendiniz bozmazsanız saçlarınızı daha uzun süre de kullanmanız mümkündür. Ne zaman örgülerinizi açacağınız, saçlarınızın uzama hızına bağlıdır. Örgülerinizin renklerinden sıkılırsanız örgüleri açtırıp farklı renklerde de ördürebilir, değişiklikler yapabilirsiniz. Ayrıca kendi dip renginizden tamamen farklı bir renkte örgüler ile komple boya etkisi de verebilirsiniz.

Zenci Örgüsü Hakkında…

Zenci örgüsü olarak da bilinen bu işlem için genellikle Afrika kökenli saç uzmanları ya da bu işlemin eğitimini almış profesyoneller tercih edilmektedir. Ayrıca, bu modelde pek çok farklı stil mevcuttur. Yani geniş bir seçim yelpazesine sahipsiniz demektir. Örneğin, alternatif olarak kalın örgüler veya ince örgüler tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, normal boydaki örgüleriniz ile farklı saç modelleri de yapabilirsiniz. Normal düz bir at kuyruğu bile örgülü saçlarınız ile çok daha havalı ve farklı görünecektir. Ayrıca, saçlarınızı aylarca hiç toplamasanız bile saç deriniz hava alacaktır. Bu nedenle sadece bir fular veya şapka taksanız bile özenli ve tarz sahibi bir görünüme sahip olacaksınız.

Zenci örgüsü hakkında merak ettiğiniz konular hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz. Saçınızın bakımı ve örnek modeller hakkında sorularınızı her daim cevaplandırmak için hazırız. Ayrıca, saç örgüsü dışında afro dalgası gibi modellerin bakımı hakkında da bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu Örgüde Ek Saç Zorunlu Mu?

Ek saçların kullanımı nedeniyle zaten saçınıza bir işlem uygulanmamaktadır diyebiliriz. Afrika örgüsü yaptırdığınızda saçlarınızın yoğun olmasına ihtiyaç vardır. Saçınızı uzatmak ve yoğun göstermek için ek saç takmanız gerekir. Zenci örgüsü uzmanları bu saçları özenle takmakta ve sentetik olsalar bile birleştikleri noktayı belli etmemektedir. Ancak yine de bu modelin de elbette ki bakıma ihtiyacı vardır. Ek saç istemiyorsanız maalesef örgünüz fazla kalıcı olmayacaktır, çünkü uçlardan şekil bozuklukları daha kolay olacaktır. Ek saçların bu modele kattığı yardım, kayma yapmıyor oluşudur. Saça iyice tutunur ve daha akıcı bir görünüm sağlarlar.

Zenci Örgüsü Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu model saça zarar vermeyen, aksine faydası olan bir modeldir. Ek saçlar da bu modeller için özel olarak üretilmektedir. Saçlarınıza örgü yaptırdıktan sonra aylarca herhangi başka bir işlem yaptırmanıza gerek yoktur. Hatta işlem yapmanızı tavsiye etmeyiz çünkü asıl modelinizi bozma ihtimali yüksektir. Bu süre boyunca saçlarınız dinlenme fırsatı bulacaktır. Böylece aylarca işlem görmeyen kendi saçınız hem sağlıklı bir şekilde uzayacaktır; hem de dinlenmiş ve yeniden yapılanmış olacaktır.

Ek saçları ekleme metodu da saçlarınıza zarar vermemektedir. Uzmanların eğitimini aldığı özel teknikler ile saçları eklemekteyiz. Böylece örgü bağlama noktasında tümsek görünümünün çirkin bir estetik vermesinin önüne geçmekteyiz. Bunun yerine, ek saçlar dipten kendi saçınızla birleşmektedir. Böylece saçınız uzasa dahi dip renginiz gelmiş gibi çirkin bir görüntünüz olmamaktadır. Bu modelin en fazla 4 ay kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bu modeli yaptırırken gerçek saç kullanmanızı tavsiye etmemekteyiz. Gerçek saç ekletip yapacağınız örgü, kendi saçınızı komple ördürmekle benzerdir. Modelin çok kısa sürede bozulmasını sağlamış olursunuz. Bunun yerine sentetik saçlardan yardım almanız daha mantıklı bir tercih olacaktır. Renk seçiminde ise tamamen serbestsiniz ve hayal gücünüz ne tasarlarsa o renkleri kombine ettirebilirsiniz.

Saç Örgüsü ile Yapabileceğiniz Saç Modelleri

Afrika örgüleriniz ile yarım toplama ve topuz modelleri oldukça estetik bir görünüm sunmaktadır. Ayrıca, arkadan saçınızı bağlayıp en önden birkaç tutam bırakarak da hoş modeller elde etmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra fular ile toplayarak veya bandana takarak da farklı bir görünüme kavuşabilirsiniz. Örgülerinizi aylarca sıkılmadan farklı modeller ile kullanmanız mümkündür.

Afrika Örgüleri Nasıl Yıkanır?

Saç örgülerinizi yıkamak ise akla en sık gelen sorulardan birisidir. Kimileri bu örgülerin kirli olacağına inanmaktadır. Aslında bu model normal saçınıza göre çok daha sıkı bir temizlik sağlamaktadır. Farklı şampuan türleri satın almanıza da gerek yoktur. Saçınız için uygun olan, şimdiki şampuanınızı örgülerinizle de kullanmanız mümkündür. Temizlik aşamaları ise oldukça basittir.

Afrika örgüleri saç bakımı için temizliğin ilk aşaması yuvarlak bir lif edinmektir. Temiz bir vücut lifini bu işlem için tercih edebilirsiniz. Kremsiz saç şampuanınızı bu lif üzerinde köpürtmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise saç diplerinizi iyice temizlemek amacıyla bu lifi kullanabilirsiniz. Saç diplerinize bu köpükleri yedirin ve bastırın. Şampuan, saç diplerinizdeki kirlere tutunduğunda saçlarınızı iyice durulayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Haftada birkaç kere bu işlemi yaparak saçlarınızı tertemiz tutmanız mümkündür. Bu sayede şu anki yıkanma sıklığınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca böylece sadece vücudunuzu duralamanız yeterli olacak, saçlarınızı kurutma zahmetinden kurtulabileceksiniz.

Saç Örgüsü Saç Döker Mi?

Afrika örgüleri ayrıca istediğiniz zaman çözebileceğiniz uygulamalardır. Bunun yanı sıra, saçlarınızı güçlendirecek işlemlerdir. Normalde günde dökülen saçınıza kıyasladığınızda Afrika örgülerinin neredeyse hiç saç dökülmesi yapmadığını göreceksiniz. Öyle ki, saçlarınızı açtığınızda elinize gelecek olan saç tellerinizin sayısı şu anda günlük dökülme sayınızı üç ay ile çarptığınızdaki sayı ile benzer olacaktır. Çünkü örgülerinizden üç ay boyunca saç dökülmesi yaşamayacaksınız.

Afrika Örgüsü Modelleri

Afrika örgülerinin modelleri de değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin afro dalgası, saçınızın balık sırtı tarzı örülmesi sonrasında açılması ile kıvırcık bir görünüm kazanmasına dayanmaktadır. Cornrows ise saçların sıkı ve kalın örgüler ile örülmesi ile daha kısa ancak daha net örgülere sahip olmasıdır. Yüksek sıraları bu modelde daha çok görebiliriz. Twist örgü saç ise yine ek saçlar yardımıyla dönen spiraller şeklinde özel bir örgü işlemidir. Bu işleme burgu anlamı da denebilmektedir. Saçın özel olarak zincirlenmesi sonucu elde edilen rasta da bir örgü saç modeli olarak geçmektedir. Afrika örgüleri gibi tüm bu saç modellerinde de ek saçlara ihtiyaç duymaktayız, ve istediğiniz renklerde size yardımcı olmaktayız.

Saçınız için marjinal değişimler yapmaktan korkmayın. Tüm bu saç modelleri hem saçınızın dinlenmesine yardımcı, hem sağlıklı hem de kolaylık sunan saç stilleridir. Ayrıca oldukça dikkat çekici olan bu modeller çok da popülerlerdir. Siz de bu saç modelleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçebilir; hayatınıza yeni ve farklı bir başlangıç yapmak için saçlarınızdan başlayabilirsiniz. Afrika örgüsü modellerine göz atmak için içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.